Kde ušetřit, a kde vzít peníze na vlastní bydlení
Vlastnictví nemovitosti je krásná věc, pokud toužíte mít jisté místo k životu, střechu nad hlavou, a prostor pro budování. Zatímco nájem je dostupný téměř pro všechny, hodí se spíš těm, kdo ještě nechtějí zapouštět kořeny, nebo dávají přednost životu v pohybu. Jak ale získat vlastní bydlení, a lze tohoto snu v dnešní době vůbec dosáhnout?
Hypotéka
Hypotéka na bydlení je v dnešní době úplně běžná věc. Je to způsob, jakým většina lidí řeší financování vlastního bydlení. Když si však spočítáme, kolik stojí v dnešní době nemovitosti, a jak náročné je hypotéku získat, znejistíme. Je v dnešní době vůbec možné dosáhnout na hypotéku, pokud je náš příjem sotva průměrný? Jde to, ale nebude to jen tak.
Kolik musím mít našetřeno?
Abyste získali hypotéku na koupi vlastní nemovitosti, musíte mít určitou částku již našetřenou. V případě bankovní hypotéky to bývá obvykle 20%, v případě té nebankovní asi tak 30%. Možná z toho pro vás plyne, že získat bankovní hypotéku bude snazší, ale to jste na omylu.
Bonita
Banka nyní začne prověřovat vaši bonitu, tedy schopnost splácet. Musíte doložit své příjmy s potvrzením od zaměstnavatele, ve kterém se bude posuzovat i to, jak dlouho už u něj pracujete, zda máte pracovní poměr na dobu určitou, či neurčitou, a zda s vámi počítá do budoucna. I tak však možná (tedy nejspíš) nebudou vaše příjmy stačit. Nebankovní společnosti v tomto ohledu pak už tolik přísné nejsou, a postačí jim, když dokážete, že zvládnete hypotéku splácet.
Záznam v registru
Máte-li záznam v registru, na bankovní hypotéku můžete s největší pravděpodobností zapomenout. U nebankovní společnosti to však takový problém nebude.
Pomoc přátel, či rodiny
V případě, že nemůžete dokázat dostatečné příjmy, či nemáte našetřeno dostatek peněz, může pomoci rodina, či přátelé. Zkrátka někdo, kdo bude ochotný se upsat jako spoludlužník, či za vás ručit svojí vlastní nemovitostí. Je to taková zkratka na cestě k hypotéce, kterou využívá velké procento žadatelů.