Peníze a vztahy
Nebojte se svěřit partnerovi se svou minulostí, s tím, jak si vše představujete do budoucna a jaké máte plány, ať už jen na krátkou dobu, nebo i ty dlouhodobější. Myslete však také na to, že pro toho druhého by příliš dlouhá debata o penězích nemusela být zrovna příjemná. Je lépe si naplánovat více hovorů, které budou spíše kratší. Nikdy se hovorům nevyhýbejte, partner by pak mohl dojít k závěru, že téma financí a peněz je pro vás nepříjemné nebo máte nějaké pro něj nejasné důvody, proč se mu vyhýbat.
Partnerovi nebo partnerce bez obalu sdělte, jaké jsou vaše vize, jakých jste se v minulosti dopustili hloupostí, jaký je váš příjem a kolik zrovna peněz máte na svém účtu. Není dobré lhát, to může narušit důvěru do budoucnosti, vyložte na stůl všechny karty, i nepříjemné věci se dají vyřešit, každý z nás je přece omylný a chybami se člověk učí. Pro budoucnost vašich společných financí jsou důležité i vaše současné splátky a dluhy.
Pokud žijete ve společné domácnosti, mělo by mít společné hospodaření jasné mantinely, vztah, kde jeden šetří a druhá utrácí, nemůže zůstat bez konfliktů a nedorozumění. Spočítejte běžné výdaje na bydlení, jídlo, pojistky, dopravu a srovnejte s vašimi společnými příjmy. Tím dostanete přibližnou představu o tom, jaká částka pak zbyde. Tu pak můžete po společné domluvě investovat nebo použít např. na společnou dovolenou.
Dost důležitým bodem při projednávání finančních záležitostí do budoucna jsou i děti. Pokud je plánujete v blízké budoucnosti, počítejte s tím, že stávající finanční rozpočet nebude vyhovovat a budete ho muset přizpůsobit situaci, která nastane.