Pro koho se hodí brýle proti modrému světlu
Dnes již není žádným tajemstvím, že dlouhodobá práce na počítači očím příliš nesvědčí. A to platí i dnes, kdy jsou moderní monitory konstruovány tak, aby náš zrak zatěžovaly co nejméně. Proto se také doporučuje, aby byl čas strávený u počítače pokud možno omezený. To však není ani zdaleka vždy možné. Mnozí z nás jej používají celý den ke svému zaměstnání, a bez něj se zkrátka neobejdou. Je tedy pochopitelné, že lidé hledají i jiné způsoby, jak své oči před poškozením ochránit.
Jednou z poměrně nových možností jsou i brýle proti modrému světlu. Ty se značně podobají těm slunečním, které každý z nás dobře zná. Na rozdíl od nich však neblokují ultrafialové záření ze slunce, nýbrž záření modrého spektra vyzařovaného monitory, které právě nejvíce zatěžuje naše oči. Teoreticky by nám je tedy mělo ochránit před poškozením, nebo poškození alespoň zpomalit.
Je tedy s podivem, proč je doposud nenosí všichni kancelářští pracovníci. Důvodu je hned několik, tím hlavním je však fakt, že pozitivní účinek těchto brýlí doposud nebyl definitivně prokázán. A lidé nechtějí investovat celkem velké peníze do něčeho, o čem si nejsou jisti, zda vůbec funguje.
Pak je tu také fakt, že v mnoha firmách mají kancelářští pracovníci daný určitý dress code, který musí dodržovat, a brýle, s výjimkou dioptrických, mezi ně rozhodně nepatří. Nedělalo by to totiž dobrý dojem na klienty, neboť je jasné, že ti, pokud mají pracovníkovi důvěřovat, mu musí vidět do očí. To je daný psychologický fakt, se kterým se nelze přít.
Avšak kdo ví. Možná, pokud se jejich účinnost prokáže, přijde v budoucnu doba, kdy bude tento typ brýlí zařazen mezi standardní ochranné pomůcky, podobně jako je tomu například u svářečů či dělníků. Tato doba je však ještě na hony vzdálená. Nejprve je totiž potřeba provést intenzivní testování, a do toho se nikomu příliš nechce. Výsledky by totiž pro výrobce nemusely být zrovna příznivé.