Proč se tak často nenabízí 100% hypotéka?
Asi není potřeba říkat, že ceny nemovitostí rostou závratným tempem. Zvláště pro mladé lidi se tak stává prakticky nemožné si na nějakou v rozumné době našetřit. Pokud chtějí bydlet ve vlastním, nezbude jim často nic jiného než si vzít hypotéku.
I zde však často narazí na problém, se kterým mnoho lidí, především laiků, nepočítá. Tím je fakt, že poskytovatel nepůjčí plnou částku, pouze valnou většinu. Část, obvykle stanovené procento, si musí dlužník doplatit z vlastních prostředků. A pokud je nemá, pak má jednoduše smůlu.
Vzhledem k výše uvedenému by se dalo předpokládat, že 100% hypotéka, tedy taková, která uhradí plnou částku, bude velmi populární. Avšak když se podíváme na statistiky, zjistíme, že ji v nabídce příliš často nenajdeme, a také že není příliš často využívána.
To se nám může zdát zvláštní, avšak je potřeba si uvědomit, co k tomu poskytovatele vede. Není to totiž o tom, že by o ně nebyl zájem, naopak. Problém je v tom, že bankovní i nebankovní subjekty ji příliš nechtějí poskytovat. Proč, když by jim to přineslo klienty?
Jednoduše proto, že v takovém případě nemají takovou jistotu, že dlužník bude skutečně půjčené peníze splácet. Takhle ví, že si musel našetřit alespoň určitou částku, a tak má pravděpodobně dostatečně vysoký příjem na to, aby byl schopen dodržovat dohodnutý splátkový kalendář.
Dále je to také fakt, že je tak menší pravděpodobnost, že onu nemovitost prodá ještě v době splácení. To by totiž vytvářelo problémy jednak s převodem hypotéky na nového majitele, nehledě na to, že nevíme, zda nový vlastník bude schopen těmto závazkům dostát.
Je tedy pochopitelné, proč jej nechtějí nabízet, a pokud jej ve svém portfoliu mají, jsou zde podmínky nastaveny tak, aby byly pro klienta mnohem nevýhodnější než u jiných typů. Díky tomu udržují trh tak, jak potřebují, aniž by mohli být napadáni z toho, že svým zákazníkům nevychází vstříc. A dobrá pověst je pro většinu firem skutečně velmi důležitá.