Správný dětský pokojíček musí být náležitě rozdělen na základní zóny podle funkčnosti
Kam usadit pracovní stůl, jakou pořídit postel, ale i v jakých barvách byste měli pokojíček pro své dítě zařídit. To všechno najdete v tomto článku – a ještě mnohem více.
Samozřejmě se všichni shodneme na tom, že sestavit pokoj pro novorozence je jiné než se rozhodovat, jak ustavit pokoj pro dítě, které již chod do školy. Zatímco u kojence můžete dbát spíš na estetickou stránku a u batole na bezpečnost, tedy se vyhnout tomu, aby se dítě dostalo k zásuvkám, aby na sebe nemohlo nic shodit, aby nemohlo nic rozbít nebo někam vlézt a omylem si ublížit – nebo nějaké drahé věci. U dětí školního věku je to ale jiné, protože musíte dát pozor na mnoho následujících faktorů, jako například:
– Jak pokoj správně rozčlenit
– Pokoj musí být rozdělen na zónu pracovní, hrací a spací
– Všechno musí být dobře přístupné pro dítě
– Dítě musí mít pocit, že pokojíček je jeho prostor, jeho bezpečné místo
Velice důležité je, oddělit pracovní místo od toho, kde si dítě bude hrát, zvláště jde-li o školáka mladšího školního věku. V této době mají děti pořád ještě velmi silnou tendenci si jít hrát či měnit činnost každých pár minut. U ničeho totiž dlouho nevydrží.
Využijte rostoucího nábytku
Že nevíte, co to je? Ideální je, aby nábytek, který koupíte pro dítě, mohl růst spolu s ním. Například stůl a židle by měly mít posuvné nohy a nastavitelnou výšku od země, ab dítěti nebyly za rok malé. Stejně tak je lepší rovnou koupit větší postel, abyste ji za dva roky nemuseli kupovat znovu. Přesto byste měli investovat do multifunkčního nábytku, zvlášť co se postelí týče. Ty by měly sloužit i jako zábava, například být patrové a mít skluzavku pro hru.
Stejně důležité je rozvržení světla, jelikož jedno centrální svítidlo na stropě není dostatečné a dítě potřebuje zvlášť ještě jednu lampičku nad postelí a jednu na stole, aby nedošlo k poruchám nálad či chování.