Vyplatí se sbírat modely aut?
Sběratelství je jedním z nejoblíbenějších lidských koníčků. Vychází z našeho instinktu shromažďovat cenné věci, které by se nám v budoucnu buď mohly hodit, nebo, a to je případ moderních sběratelů, je směnit za peníze. Obvyklá představa, ať už sbíráme známky či třeba modely aut, je taková, že se za několik let zvýší její hodnota, a to mnohonásobně. V podstatě jde o jakousi formu investice. Ovšem otázkou je, nakolik je efektivní, zvláště v dnešní době.
Co je potřeba si uvědomit v první řadě je fakt, že postupem času se všechny části naší sbírky stanou cennějšími. Stěžejní je pak okamžik, kdy již nebudou dostupné v běžných obchodech. To je často chvíle, kdy jejich cena stoupne. Ovšem to, o kolik se zvedne, záleží na několika faktorech. Tím prvním je to, jak byla ona věc dostupná. Pokud jsme ji mohli koupit prakticky za pár korun v každém obchodě, nelze očekávat příliš velký nárůst. Na druhou stranu, pokud šlo o kvalitní produkt v limitované edici, pak je situace poněkud jiná.
Dalším faktorem, který má na cenu vliv, je poptávka. Pokud jej lidé nechtějí, pak budeme rádi, když jej prodáme za částku, za kterou jsme jej koupili. To platí především u specializovaných skupin, jako například u již zmíněných modelů aut, kterým se věnuje jen několik sběratelů.
Poslední věcí, kterou je potřeba vzít v úvahu, zvláště v dnešní době, je inflace. Jednoduše řečeno, kdyby byla daná věc opět v běžném prodeji, kolik by stála? Toto bývá něco, co lidé při počítání hodnoty své sbírky zanedbávají. A není divu, v každém případě ji to snižuje. Avšak pokud chceme vědět, zda se nám ona koupě skutečně vyplatila, pak nezbývá než s ní počítat.
Lze tedy říci, že sběratelství není něco, na čem se dá jednoduše zbohatnout. Proto bychom se do něj neměli pouštět s vidinou velkého zisku, jako spíš toho, že shromáždíme třeba i vzácné předměty, na které se budeme rádi dívat a se kterými se můžeme chlubit. To je koneckonců ten hlavní účel.